
Međuregionalna suradnja
Međuregionalna suradnja trebala bi težiti:
- jačanju učinkovitosti kohezijske politike poticanjem razmjene iskustava između regija o tematskim ciljevima i urbanom razvoju, uključujući urbano-ruralne veze, kako bi se poboljšala provedba programa i mjera teritorijalne suradnje, kao i
- promicanjem analize razvojnih trendova u području teritorijalne kohezije putem istraživanja, prikupljanja podataka i drugih mjera.
Razmjenom iskustava o tematskim ciljevima trebalo bi se poboljšati osmišljavanje i provedba, prije svega operativnih programa u okviru cilja „Ulaganje za rast i radna mjesta”, ali i:
- poticanje uzajamno korisne suradnje između inovativnih klastera koje karakterizira intenzivna istraživačka djelatnost te
- razmjenu između istraživača i istraživačkih institucija u razvijenim i manje razvijenim regijama, uzimajući u obzir iskustvo „Regijâ znanja” i „Istraživačkog potencijala u konvergencijskim i najudaljenijim regijama” u okviru Sedmog okvirnog programa za istraživanje.
Prioriteti ulaganja u okviru međuregionalne suradnje su koncentrirani na jačanje institucionalnih kapaciteta javnih tijela i zainteresiranih strana te učinkovite javne uprave:
- širenjem dobre prakse i stručnih znanja te kapitaliziranjem rezultata razmjene iskustava u vezi s održivim urbanim razvojem, uključujući urbano-ruralne veze,
- promicanjem razmjene iskustava radi poboljšanja učinkovitosti programa i mjera teritorijalne suradnje,
- osnaživanjem baze dokaza radi pojačavanja učinkovitosti kohezijske politike i ostvarivanja tematskih ciljeva analizom razvojnih trendova.
Ukupna sredstava raspoloživa iz EFRR-a, ESF-a i Kohezijskog fonda za programsko razdoblje 2014-2020 za međuregionalnu suradnju iznose 500 milijuna EUR. Potpore iz EFRR-a obuhvaćaju cjelokupno područje EU. Operacije u okviru međuregionalne suradnje uključuju korisnike iz najmanje triju zemalja, od kojih su dvije države članice EU.
Svi tematski ciljevi koji podupiru ESI fondove se mogu odabrati za međuregionalni suradnju, a oni su:
- jačanje istraživanja, tehnološkog razvoja i inovacija;
- poboljšanje pristupa informacijskoj i komunikacijskoj tehnologiji te njezine uporabe i kvalitete;
- jačanje konkurentnosti MSP-ova, poljoprivrednog sektora (u sklopu EPFRR-a) te sektora ribarstva i akvakulture (u sklopu EFPR-a);
- podršku prelasku na ekonomiju s niskom razinom emisije CO2 u svim sektorima;
- promicanje prilagodbe na klimatske promjene, sprečavanje rizika i upravljanje njima;
- očuvanje i zaštita okoliša i promicanje učinkovitosti resursa;
- promicanje održivog prometa i uklanjanje uskih grla u infrastrukturi ključnih mreža;
- promicanje održivog i kvalitetnog zapošljavanja i podrška mobilnosti radne snage;
- promicanje socijalne uključenosti, borba protiv siromaštva i svake diskriminacije;
- ulaganje u obrazovanje, osposobljavanje i strukovno osposobljavanje za vještine i cjeloživotno učenje;
- jačanje institucionalnih kapaciteta javnih tijela i zainteresiranih strana te učinkovite javne uprave.